Whatsapp
Whatsapp

Tenis Kort Ölçüleri

Tenis kort  saha ölçüleri kortun çizgiler içinde kalan alanıdır. Tenis kortu için standart olarak ölçüsü ise 18 x 36 metredir.
Çiftler tenis kort ölçüleri 18 metrelik kort eni 15 metreye kadar indirilebilir. Ancak servis karşılamalarda sorun yaratır. Evhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif site veya turnuva oynanmayacak ise bu metrelerden daha kısa alanlarda kullanılabilir minimum 15x30 .

Uluslararası Tenis Federasyonu Tenis Kort Ölçüleri

Tenis kort ölçüleri profesyonel müsabakalar için ITF tarafından belirlenmiştir. Tenis kort ölçüleri çizgilerin içinde 23.77m ve 10.97m olarak belirlenmiştir.
Müsabakaların gerçekleştirildiği tenis kortunun da ITF Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından belirlenmiş olan standart saha ölçülerine uyması gerekmektedir. Çiftler ve tekler müsabakalarının yapılacağı tenis kortu ölçüleri genel hatlarıyla aynı olmakla birlikte küçük çaplı farklılıklar da söz konusudur

Mini Tenis Kortu Ölçüleri

Çocuklar için mini tenis sahaları kullanılabilecek alana göre değerlendirilir. 8 ve alt yaş grupları için 5.5cm x 11m, 9 ve 10 yaş grubu için 18m x8.3, 11 yaş ve üstü için 23.77cm x 10.973 boyutlarında kullanılmaktadır.

Tenis Saha Ölçüleri

Tenis kortu bir dikdörtgendir. Tenis kortları 23.77m (78 feet) uzunluğunda ve 10.97m (36 feet) genişliğindedir. Tekler müsabakası için genişlik 8.23m (27 feet) ‘dir.

Tenis kortu10.7m (3.1/2 feet) yüksekliğindeki iki direğin üzerinden geçen çelik tel veya kordona asılmış durumdaki fileyle ortadan ikiye ayrılmıştır. File gergin olmalı direkler arasını tamamen doldurmalı ve topun geçmeyeceği kadar sık dokunmuş olmalıdır. Filenin orta yüksekliği 0.914m (3 feet) olup fileyi tutan çelik telin üzerinden geçerek yere sabitlenen bir “orta bant” ile filenin yüksekliği ve gerginliği ayarlanır. Filenin üzerindeki çelik tel bir bant tarafından (file bantı) örtülü olmalı. File bantı ve orta bant tamamıyla beyaz olmalıdır.

Kort Çizgileri

Teni Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir. Bu çizgilerin kalınlığı 5 cm.dir

Tenis Kort tipleri

Beş ana türde kort vardır. Kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir.

En bilinen Tenis kort türü :

  1. Toprak Tenis Kort
  2. Çim Tenis Kort
  3. Sert Tenis Kort
  4. Halı Saha Tenis Kortu
  5. Sentetik Çim Tenis Kort
Tenis Kort Ölçüleri