Whatsapp
Whatsapp

Kapalı Tenis Kort

Kapalı Tenis Kortu ölçüleri 18mx36m oluşmaktadır. Yan yüksekliği 3.70 metre orta yüksekliği minimum 7.20 metre olarak yapılmaktadır. Seçilecek olan dış kaplama malzemesi PVC kaplı polyester brandaya göre 3-10 yıl arasında değişmektedir, bu süreyi iklim şartları da etkilemektedir.
Standartların dışında kortlar istenilen ölçülerde de imal edilebilir. Zemin kaplaması İstenilen malzemeye göre değişmektedir.

Kapalı Tenis Kort Türler

1) Kapalı Toprak Kort
Yüzeyi kırmızı kille kaplı, kırık taş ve tuğla katmanlarından oluşan kort türü. Zemin esnek olduğu için kaslar açısından daha sağlıklıdır.

2) Kapalı Çim Kort
İyi bir drenaj gerektirir. Ancak oyun için hızlı bir sahadır. Suni çim, poliüretan, sentetik kauçuk veya sentetik malzemeler ile kaplanmış kortlardır. Bu tür kortlarda oyun malzemeye göre hızlı veya yavaş olur.

3) Kapalı Sert Kort
Asfalt veya beton kaplı kortlardır. Oyunun hızı kaplamanın pürüzlülüğüne göre değişir. Asfalt üzeri boyalı kortlar hızlı olur. Sert kortlarda eğer kaliteli malzeme kullanılırsa ve kauçuklu ara katlar atılırsa, toprak kadar olmasa bile zemin esneklik kazanacaktır.

Kapalı Tenis Kort Ölçüleri

Kapalı Tenis kort  saha ölçüleri kortun çizgiler içinde kalan alanıdır. Tenis kortu için standart olarak ölçüsü ise 18 x 36 metredir.
Çiftler tenis kort ölçüleri 18 metrelik kort eni 15 metreye kadar indirilebilir. Ancak servis karşılamalarda sorun yaratır. Evhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif site veya turnuva oynanmayacak ise bu metrelerden daha kısa alanlarda kullanılabilir minimum 15x30 .