Whatsapp
Whatsapp

Açık Tenis Kort

Tenis kortları isteğe ve ekonomik faktörlere bağlı olarak açık veya kapalı çok değişik malzemelerle kaplı olarak yapılabilir. Açık alanlarda yapılan çim kortların yapımı ve bakımı, sentetik malzemeden yapılan korlara göre oldukça pahalıdır. Her açık kort kaplamasının altında veya yanında yağmur suyuna karşı drenaj katmanları yapılır.

Açık Tenis Kort Tipleri

1) Açık Toprak Kort
Yüzeyi kırmızı kille kaplı, kırık taş ve tuğla katmanlarından oluşan kort türü. Zemin esnek olduğu için kaslar açısından daha sağlıklıdır.

2) Açık Çim Kort
İyi bir drenaj gerektirir. Ancak oyun için hızlı bir sahadır. Suni çim, poliüretan, sentetik kauçuk veya sentetik malzemeler ile kaplanmış kortlardır. Bu tür kortlarda oyun malzemeye göre hızlı veya yavaş olur.

3) Açık Sert Kort
Asfalt veya beton kaplı kortlardır. Oyunun hızı kaplamanın pürüzlülüğüne göre değişir. Asfalt üzeri boyalı kortlar hızlı olur. Sert kortlarda eğer kaliteli malzeme kullanılırsa ve kauçuklu ara katlar atılırsa, toprak kadar olmasa bile zemin esneklik kazanacaktır.

Açık Tenis Kort Ölçüleri

Tenis kort  saha ölçüleri kortun çizgiler içinde kalan alanıdır. Tenis kortu için standart olarak ölçüsü ise 18 x 36 metredir.
Çiftler tenis kort ölçüleri 18 metrelik kort eni 15 metreye kadar indirilebilir. Ancak servis karşılamalarda sorun yaratır. Ev site veya turnuva oynanmayacak ise bu metrelerden daha kısa alanlarda kullanılabilir minimum 15x30 .